Зараз покупці деревини можуть придбати її на відкритих аукціонах. Такий проект був запущений у 2020 році. Перші торги показали непоганий результат. Пілотний проект ще не завершився. Але вже можна стверджувати, що він привернув увагу багатьох представників бізнесу. Як працюють відкриті аукціони з продажу деревини, можна дізнатись за посиланням: https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/yak-prohodyat-auktsioni-z-prodazhu-neobroblenoi-derevini-v-cherkasah-na-prozorrosale/.

Новий формат торгівлі необробленою деревиною

Не так давно Державне лісове агентство реєструвало деревину в електронному вигляді. Більша частина цієї сировини реалізовувалась через біржу. Але інші постачальники лісу реалізовували свою продукцію через прямі контракти. Це створило ситуацію, коли державним органам не було зрозуміло, скільки лісу продається взагалі. На кожному кроці зустрічались оголошення про бажання продати чи купити ліс, необроблену деревину. Тому не було зрозуміло, який обсяг деревини взагалі продається в середні країни. 

Прямі поставки дозволяли штучно завищувати ціни, діяли тіньові схеми, була присутня корупція, при цьому в дуже часто деревину продавали нижче собівартості, що призводило до значних фінансових втрат державного бюджету, падіння галузі в цілому.

Як проходять аукціони з продажу необробленої деревини

Для того, щоб створити прозорий ринок лісу зі зрозумілим та справедливим ціноутворенням, був реалізований новий формат торгівлі деревиною – через відкриті аукціони через систему Prozorro.Sale. Такі торги відбуваються на акредитованих майданчиках. Заявки можуть подавати фізичні та юридичні особи, громадяни України та інших країн. 

Сторони, які приймають участь у торгах:

  • організатор (електронний майданчик);
  • продавці;
  • покупці.

Аукціон на електронних майданчиках Прозорро проходить на підвищення вартості. У тому випадку, якщо торги не визначили переможця, обов’язково проводиться ще один аукціон. При цьому зменшується стартова ціна на деревину. Слід зазначити, ціну можна знижувати, але вона не може бути меншою за собівартість лота. Інформація, яка стосується торгів, є публічною та відкритою. Доступ до неї може отримати в будь-який час кожен охочий.